História Epsomskej soli

História Epsomskej soli

Názov Epsomská soľ pochádza z mesta Epsom v Anglicku, vzdialeného približne 15 kilometrov od centra Londýna, kde bola Epsomská soľ objavená vo vodách horkého slaného prameňa po prvýkrát. Bolo to v meste Epsom, kde bola zlúčenina najskôr získaná varením minerálnych vôd z prameňov a používaných ľuďmi.

Až do začiatku 17. storočia bol Epsom malou vidieckou komunitou. Po objave prameňov bohatých na síran horečnatý sa rozšíril a rozvinul do kúpeľného mesta, jedného z najstarších v Británii. O vode sa hovorilo, že má očisťujúce schopnosti a pila sa na prázdny žalúdok z kamenných hrnčekov. Napriek tomu, že Epsom bolo pôvodne známe ako kúpeľné mesto, v súčasnosti tam okrem vodného čerpadla už nie je čo obdivovať. Epsom nebol schopný konkurovať iným rozvýjajúcim sa lokalitám, pričom jedným z dôvodov úpadku bola nízka zásoba pramenitej vody.

Pojem Epsomská soľ a jej liečivé vlastnosti boli pomenované chemikom Nehemiahom Grevom v roku 1695 vo svojej knihe o „horkých očistných soliach“. Tento minerál, nachádzajúci sa v pramenitej vode, pomenoval po najbližšom meste, Epsom. Nehemiah získal kráľovský patent na exkluzívnu výrobu soli Epsom, ktorá bola čoskoro lacno dostupná aj na pultoch, takže už nebolo potrebné chodiť do studní.

%d blogerom sa páči toto: