Horčík je často prehliadaná živina. Nespravodlivo. Je dôležitá pre zdravé fungovanie buniek v našom tele, pomáha telu regulovať viac ako 300 enzýmov a mnoho telesných funkcií – produkciu energie, funkciu svalov a nervov, elimináciu toxínov, zníženie zápalu, udržiavanie srdca a obehového zdravia.

Vďaka nášmu stresujúcemu a rušnému životnému štýlu je horčík prospešný aj ako prírodný prostriedok na zníženie stresu. Stres a nadbytočný adrenalín znižujú obsah horčíka v našom tele. Bez horčíka, naše telo nemôže viazať dostatočné množstvo serotonínu. Serotonín je hormón, ktorý ovplyvňuje okrem iného našu náladu, spánok, úroveň úzkosti, a preto má veľký vplyv na náš pocit pohody a relaxácie.

Možno budete potrebovať extra dávu horčíka, ak pijete alkohol alebo ak užívate vysoké dávky vápnika – pretože tie tiež znižujú hladinu horčíka v našom tele.

Ak užívate horčík ako doplnok stravy, môže to byť nedostatočne absorbované žalúdkom. Vtedy prichádza na rad kúpeľ v Epsomsej soli. Jednoduché namáčanie v solnom kúpeli Epsomu môže zvýšiť hladinu horčíka, pretože aj horčík aj síran sa absorbujú ľahko cez kožu.

Nedostatok horčíka

Nedostatok horčíka môže viesť k celému radu zdravotných problémov, napr. choroby spôsobené stresom, chronická únava, hyperaktivita, artritída a bolesť kĺbov, osteoporóza, bolesti hlavy, svalové bolesti, srdcové problémy, vysoký krvný tlak, problémy so zažívaním a mnoho ďalších.

Počet ľudí trpiacich nedostatkom horčíka sa v posledných 50 rokoch značne zvýšil v dôsledku zmien v poľnohospodárstve a spracovaných potravinách v našej strave. Priemyselné poľnohospodárstvo vyčerpalo horčík z pôdy. Naša strava obsahuje menej horčíka než predtým a nezdravé potraviny bohaté na tuky, bielkoviny, cukor a soľ urýchľujú vyčerpanie horčíka v našom tele. Podľa časopisu American College of Nutrition 68% dospelých obyvateľov USA konzumuje menej ako odporúčané denné dávky horčíka.

Vápnik môže vyčerpať horčík

Znížená hladina horčíka v tele môže byť spôsobená zvýšeným príjmom vápnika, pretože vápnik vylučuje horčík. Napriek tomu vápnik funguje najlepšie, keď je prítomný dostatok horčíka. Užívanie doplnkov vápnika bez dostatočného množstva horčíka môže zvýšiť nedostatok oboch. Cukrovku.

Add Comment