Pri hľadaní presného chemického zloženia Epsomskej soli na internete môžete niekedy naraziť na informácie, ktoré nie sú správne. Epsomská soľ sa často označuje ako MgS04, zatiaľ čo v skutočnosti ide o MgS04-7H2O. Preto trochu vedy za zlúčeninami horčíka a horčíka:
Mg = horčík
MgS04 = síran horečnatý bez vody (bezvodý síran horečnatý)
MgS04-7H2O = hydratovaný síran horečnatý (heptahydrát síranu horečnatého) = Epsomská soľ
Čo je MgS04 – bezvodý síran horečnatý?
Látka sa považuje za bezvodú, ak neobsahuje žiadnu vodu. Bezvodým síranom horečnatým je potom síran horečnatý bez vody. Bezvodý síran horečnatý je silne hygroskopický. To znamená, že je schopný pritiahnuť a držať molekuly vody z okolitého prostredia. Môže sa použiť ako sušiaci prostriedok na odstránenie nadmernej vlhkosti. Bezvodý síran horečnatý sa pripravuje iba dehydratáciou hydrátu. Je preto oveľa hustejšia ako Epsomova soľ, ktorou je síran horečnatý vo svojej hydratovanej forme.
Čo je MgS04-7H2O – heptahydrát síranu horečnatého?
Hydrát je termín používaný v chémii na označenie toho, že látka obsahuje vodu. Heptahydrát je hydrát obsahujúci sedem molekúl vody. Epsomská soľ je preto síran horečnatý obsahujúci sedem molekúl vody. To spôsobuje, že je menej hustý ako bezvodý síran horečnatý – Epsomská soľ obsahuje asi 10% horčíka, zatiaľ čo bezvodý síran horečnatý asi 20%.
Hydrátová forma síranu horečnatého je výhodná pri príprave roztokov, napríklad v medicínskych prípravkoch, pretože bezvodý síran horečnatý absorbuje vodu zo vzduchu a je preto ťažké presne ju odvážiť.
Epsomská soľ je vysoko rozpustná vo vode, poskytujúca ionty Mg2 +, ktoré dávajú vode svoju kyslú chuť. Preto sa niekedy nazýva horká soľ.
Add Comment