Na rastliny v záhrade

Na rastliny v záhrade

Používanie Epsomskej soli v záhradníctve nie je ničím novým. Toto „najlepšie uchovávané tajomstvo“ existuje už mnoho generácií, ale skutočne funguje a ak áno, ako?  Prečo používať Epsomskú na rastliny? Je Epsomská soľ dobrá pre rastliny? Áno, zdá sa, že existujú dobré a dôležité dôvody na použitie soli pre rastliny. Epsomská soľ pomáha zlepšiť kvitnutie kvetu a zvyšuje zelenú farbu rastliny. To môže dokonca pomôcť rastlinám rásť hustejšie. Epsomská soľ sa skladá z hydratovaného síranu horečnatého (horčík a síra), ktorý je dôležitý pre zdravý rast rastlín.

 Prečo používať Epsomskú soľ na rastliny?

Prečo nie? Dokonca aj v prípade, že neveríte v jej efektívnosť, za pokus to stojí. Horčík umožňuje rastlinám lepšie odoberať cenné živiny, ako je dusík a fosfor. Pomáha tiež pri tvorbe chlorofylu, ktorý je nevyhnutný pre fotosyntézu. Okrem toho horčík výrazne zlepšuje schopnosť rastliny produkovať kvety a ovocie. Ak sa pôda vyčerpá z horčíka, môžete jej pomôcť pridaním Epsomskej soli; a pretože predstavuje malé nebezpečenstvo nadmerného používania ako väčšina komerčných hnojív, môžete ju bezpečne používať na takmer všetky vaše záhradné rastliny.

 Ako polievať rastliny s Epsomskou soľou. 

Chcete vedieť, ako polievať rastliny s Epsomskou soľou? Je to ľahké. Stačí ju v rámci pravidelného zavlažovania aplikovať buď raz alebo dvakrát mesačne. Pred aplikáciou Epsomskej soli je však dobré si otestovať pôdu, aby ste zistili, či má dostatok, či nedostatok horčíka. Mali by ste si tiež uvedomiť, že mnohé rastliny, ako sú fazuľa a listová zelenina, šťastne rastú a produkujú v pôde s nízkym obsahom horčíka. Rastliny, ako je ruža, paradajky a papriky, na druhej strane vyžadujú veľa horčíka, a preto sú bežnejšie polievané Epsomskou soľou. Keď sa zriedi s vodou, Epsomská soľ je ľahšie prijatá rastlinami, najmä ak sa aplikuje ako sprej na listy. Väčšina rastlín môže byť orosená s roztokom 2 polievkových lyžíc Epsomskej soli na 4 litre vody raz mesačne. Pre častejšie zavlažovanie, každý druhý týždeň, znížte dávku na 1 polievkovú lyžicu. Čo sa ruží týka, môžete aplikovať listový sprej v pomere 1 polievková lyžica na 4 litre vody na každý ker. Aplikujte na jar, hneď, ako sa objavia prvé listy a potom znovu po kvete. Pre paradajky a papriky, naneste 1 polievkovú lyžicu granúl  Epsomskej soli okolo každej sadeničky alebo pokropte (1 polievková lyžička na 4 litre vody) počas presádzania a opäť po prvom kvete.

24184 Comments